Başbakan Davutoğlu, reform paketlerini ardı ardına açıklıyor.

İlk önce iç güvenlik reformu ile çıktı karşımıza.

 Çözüm sürecine dair işlerin yolunda gitmediği ve 6-7 Ekim olaylarının boy gösterdiği bir ortamda ‘kamu güvenliğini önceleyen’ reform paketini açıkladı. Pakette bir yandan demokrasi ve sivillik vurgusu yapılırken Gezi ve türevi sokak olaylarından alınan dersler gereği güvenlik anlayışı öne çıkarılıyordu. Uzun bir zamandır bekleniyordu. Davutoğlu hükümeti bu beklentileri karşıladı.

Ardından ekonomi reformu ile çıktı karşımıza.

2023 hedefleri uzun yıllardan beri hepimizin hayallerini süsleyen ve ulaşılması elzem hedefler olarak ortada duruyor. Hemen her alanda demokratik, müreffeh ve öncü Türkiye idealinin eşik noktası olarak görülüyor 2023. Fakat hedeflere ulaşma noktasında 2023 uzak ve soyut bir tarih. İşte bu hedefleri somutlaştıran, onlara dokunmamızı sağlayan bir reform paketi açıkladı Başbakan Davutoğlu. 2023 yolunda 2018’i bir durak olarak koydu önümüze. ‘2018’de şu hedeflere ulaşırsak 2023 hedeflerimizi yakalayabiliriz’ dedi.

Ve 2018’i ara hedef noktası yaparak 2023 heyecanını ve azmini diriltmiş oldu. Bununla da kalmadı, tüm bu hedeflere ulaşabilmek adına gerekli olan yapısal değişikliklerin çok önemli bir bölümünü gerçekleştirdi. Bu konuda kamuoyunda kalkınmanın sürdürülebilir kılınması adına köklü reformlara ihtiyaç olduğu vurgulanıyordu. Bu vurguyu önemseyen Davutoğlu açıkladığı paketle beklentileri karşıladı.

Paketler bitmedi.

En son iş güvenliği reform paketi ile çıktı karşımıza Başbakan Davutoğlu.

Son dönemlerde artan işçi kazaları ve ölümlerinin önüne geçilebilmesi adına önemli reformların yer aldığı bir paket. Bu konuda uzun dönemdir bir düzenleme ve reform gerekliliği mevcuttu. Davutoğlu göreve geldiği ilk gün bu konuda çalışma başlattıklarını duyurmuştu. Sonunda bu çalışmalarını nihayetlendirdi ve önemli kararlar aldı. Açıkladığı pakette çok radikal hamleler vardı. Mesela işçi ölümünde kusurlu olan patronun 2 yıl boyunca ihalelerden men edilecek olması bunlardan bir tanesi. Belki bu paket iş güvenliği konusunda arzu edilen noktaya ulaştığımız anlamına gelmez fakat çok geri olduğumuz bu konuda zihinsel çığır açacağı ve müspet sonuçlar doğuracağı kesin.

Sırada çok tartışılan Alevi paketi var. Merakla bekleniyor. Başbakan paketlerin devam edeceğini söylüyor.

Davutoğlu alışılagelmiş siyaset alışkanlıklarının dışında bir yönetim anlayışı güdüyor. Normalde böyle önemli reformlar seçim öncesi yapılmaz. Seçim vaadi olarak ortaya koyulur, ‘ekmeği yenir’ sonra uygulamaya konulur.

Ama öyle görünüyor ki Davutoğlu’nun böyle bir derdi yok. Gördüğü her yaraya hesapsız kitapsız merhem olmaya çalışıyor.

2015 seçimlerine az kaldı.

Eğer Davutoğlu’nun bu gayreti ve çalışması 2015 sonrasının teminatı ise kemerlerinizi sağlam takın.

Zira Öncü Türkiye’ye sıkı bir uçuş gerçekleştireceğiz.

YANILDIM EY HALKIM!

Cumhurbaşkanlığı Sarayı tartışmaları hala gündemde tutulmaya çalışılıyor.

Hükümet karşıtı bütün odaklar bu sığ tartışmayı sürdürmeye devam ediyor. Bu konuda sosyal medya etkin olarak kullanılıyor.

Geçenlerde bu konu hakkında yazılanları takip etmeye çalışırken gözüme bir şey takıldı ve nutkum tutuldu.

Paralel yapı, haber sitelerinde ve sosyal medya organlarında kana susamışçasına yayınlar yapıyordu.

Buna göre yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı için Romanya örneği gösteriliyordu.

‘Romanya Cumhurbaşkanı Çavuşesku’nun yaptırmış olduğu saray da çok ihtişamlıydı ama nihayetinde kurşuna dizilerek idam edildi’ denilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderme yapılıyordu.

Yani Erdoğan’a ‘senin de sonun böyle olur’ demeye getiriyorlar. ‘Bugününe güvenme yarın sonun kötü olur’ diyorlar.

%52 oy alarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanını örtülü yollardan halk ayaklanması, darbe ve idamla tehdit ediyorlar.

Ve bunu göstere göstere yapıyorlar.

Biz bu yapının ne kadar tehlikeli olduğunu 7 Şubat krizi ile tahmin etmiş, 17 Aralık darbe girişiminden sonra tüm çıplaklığıyla görmüştük.

Fakat şahsen bu kadar şerefsiz ve alçak olabileceklerini düşünmemiştim.

Düşünememiştim.

Yanıldım Ey Halkım…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.