Bir ülkenin egemenliğini ilan ettiği gün ile çocuk bayramının aynı gün anılıyor ve kutlanıyor olması, başlı başına yeterlidir aslında destanlar ebatında düşünüp adam akıllı iki üç cümle kurabilmek için. 

Bundan 95 yıl önce ülkemizin tarihi başka bir çehreye bürünürken,  bahtı güzel günlere gebe kalmaya bıraktı kendini. Aynı günlerde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk egemenlik kayıtsız şartsız milletindir derken aklında okul sıralarında oturan egemenliğin "barışçıl savaşçıları "vardı. Tek başına bizler yetmeyiz demek istedi, hayatı ve ülkeyi idame ettirenlere. Çocukları aldı, çocukları kattı silahı zeka olan ordusuna. Peki, bu ülke ne yaptı? Üzülerek belirtmem gerekir ki; "Hiçbir şey"
Çocukların gözlerindeki yaşa acımadan ölümler türetenlerden olduk. Onları öldürdük. Onları soyduk, onlara tecavüz ettik. Onları dilendirdik. Onların eğitim hakkının tekeli bizdeymiş gibi ellerinden aldık hürriyetlerini. Onların kendileri gibi değilde bizler gibi olmasına sebep olduk. Peki sonra ne yaptık? "Yaşasın 23 Nisan Yaşasın çocuklar" diye naralar attık. Peki biz kendimize ne ad taktık? "İnsan"(!) 
Gerçek anlamda okumak ve yazmak irdelemeyi ve sorgulamayı öğretir. O halde, bilesiniz ki, her çocuk yarın için potansiyel, hırsız, katil, deli... Kısacası kendisiyle beraber etrafına da zarar verebilecek kimselerdir. 

Aksini düşünmek ve hayata taşımak istiyorsak eğer ne yapmalı? Çocukla çocuk olmamalı! Bir zamanlar çocuk olduğunu asla unutmadan ona göre davranmalı. Ona göre yaşamalı! 

Yıllar yıllar önce atom bombasının bulunması ve kullanılmasıyla beraber dünyanın tüm topraklarında irili ufaklı maddi manevi yaralar açılmıştır. İki kararsız çekirdeğin tüm dünyanın tarihine kara leke bıraktığı gerçeği ne acımasız bir çıkarımdır, öyle değil mi? Peki ya kararsız bir çocuğun neler yapabileceğini hiç düşündünüz mü? Hem de atom bombasını bulanların bilim için , atom bombasını kullananların da savaş için çabaladığı gerçeği karşımızdayken... Benden söylemesi; evinizdeki atomlara iyi bakın. Çünkü eğer karar veremeyecek kadar kendilerinden bir haber olurlarsa ya patlayacaklar ya da patlatacaklar...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
www.karadenizinsesi.com.tr