Görev yaptıkları şehirlere ufuk çizen valilerin, o şehirlerin kaderini nasıl değiştirdiklerini merak edenler, merhum Recep Yazıcıoğlu’nun icraatlarına bakabilirler.

Tokat’ta, Aydın’da, Erzincan’da, Denizlide…

Trabzon’un yakın tarihinde ise Yazıcıoğlu’nun adaşı ve kendisi gibi ansızın ebedi aleme göçen Vali Recep Kızılcık’ın izleri var.

Rahmetli Kızılcık, Körfez ülkelerinden Trabzon’a ve bölgenin diğer kentlerine turist akını olacağını savunup, geleceğin turizmde olduğunu haykırdığında, turizmi kum-deniz-güneş üçlüsünden ibaret sananlar kendisine bıyık altından gülüyorlardı!

Çöl sıcağından kaçanların Karadeniz’in dağ ve yaylalarında serinlemeye koşacaklarına ve zaman içinde bu müthiş coğrafyanın müdavimi olacaklarına inanların sayısı azdı!

O gün buna inanmayanların bugün turizm sektöründe yatırımlar yaptığını umarım rahmetli Kızılcık yukarıda bir yerden gururlu bir tebessümle seyrediyordur.

***

Dün tanışma toplantısında Trabzon’un yeni Valisi Yücel Yavuz’u dinlerken aklımdan bunlar geçti.

Gümüşhane’den Trabzon’a atanan ve bölgeyi gayet iyi bilen Yavuz, turizmi ‘Olmazsa olmazımızdır’ diye tanımladı ve bölge illerinin tamamını kapsayan bütüncül bir yaklaşımla turizm atağının sürmesi gerektiğinin altını çizdi.

Artık siyaset, bürokrasi, sivil toplum kuruluşları ve yatırımcıların yanı sıra toplumun tamamı, bölgemizin geleceğinin turizmde olduğu gerçeğine inanıyor.

Vali Yavuz’un, “Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koymalıyız” vurgusunu, bu kentte iz bırakacak hizmetler yapma arzusu olarak algıladım.

Umarım yanılmam.

Vali Yavuz’un, kamu düzeni ve huzuruna verdiği önemi her türlü ekonomik kazanımdan öncelikli tuttuğunu açıklaması, kent adına gerçekten sevindiricidir.

Zira asayiş olayları yüzünden büyük sancılar çekmiş Trabzon gibi bir kentin, turizmde liderliğe yürüdüğü böyle bir dönemde en büyük ihtiyacı, kamu düzenidir, huzurdur, güvenli sokaklardır.

Bunu sağlayacak en önemli güç de, dirayetli bir validir.

İlk izlenimim; Trabzon’da henüz bir aydır görev yapan Vali Yücel Yavuz’un bu dirayeti göstereceğidir.

Yavuz, emir kiplerini net şekilde kullanan, “İhmali kabul etmem, ihmali olanı da affetmem” sözleriyle disiplin anlayışını ifade eden, hesap sormakta acziyet göstermeyen, ekip çalışmasına önem veren, detayları atlamayan ve çözüm odaklı düşünen bir isim.

Kısa süredeki performansı, çalışkan bir yapısı olduğunu da gösteriyor.

Vatandaşın karşısında baston yutmuş gibi kasılmaktan bir taraflarına felç inecek tavırlar sergileyip, siyasetçilerin önünde süklüm püklüm olan valileri de, görev yaptıkları şehirlere neler kaybettirdiklerini de hepimiz biliyoruz.

Vali Yavuz’un bu bürokratlardan olmayacağına yürekten inanıyor, Trabzon’da önemli hizmetlere imza atarak iz bırakan isimler arasında yer almasını temenni ediyor ve kendisine başarılar diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com