Afrika coğrafyasının inim inim inlediği günler…

***

Dönemin Papa’sı 6. Alexandra, 1493 yılında, Vatikan egemenliğindeki coğrafyayı Portekiz ve İspanya arasında paylaştırdı. Babasının malıymış gibi bu coğrafyayı avenelerine veren Papa, bir insanlık dramının da fitilini ateşlemiş oldu. Tordesilla adı verilen bu paylaşım anlaşmasından sonra, kan gövdeyi götürdü. Tarihi kayıtlara göre, üç yüzyıl içinde 100 milyon Amerikan yerlisi öldürüldü.

***

Bu ölümlerin ardından haliyle işgücü açığı da ortaya çıktı. Bu açığı kapatmak için köle ticaretleri başladı. Liverpool Limanı’nda domates ve salatalık konteynırlarının yerini zenci köleler aldı.

***

Limandan demir alan her gemi, 100 ila 600 zenci köleyle geri dönüyordu. Yolda hastalanan köleler, diğerlerine hastalık bulaştırmasınlar diye denize atılırken, havasızlıktan ve açlıktan ölen kölelerin sayısı da korkunç rakamlara ulaşmıştı. Papa 6. Alexandra ise bu durumdan üzüntü duymuyordu. Çünkü sağ kalan köleleri hristiyanlaştırıyor ve kendi deyimiyle tanrının krallığını genişletiyordu.

***

İşkembeden atmıyorum, Dünya çapında kabul görmüş tarihi kayıtların yalancısıyım muhterem.

***

Araştırın bakın! Dünya Tarihi Ansiklopedisi’nde İngiliz Parlamentosu’nun raporları var. 1786 yılında Afrika’dan Amerika’ya İngilizler 60.000, Fransızlar 23.000, Hollandalılar 11.000, Portekizler 1.700 köle götürmüş. Papa 6. Alexandra’nın yaydığı, ‘Tanrının krallığı’ algısıyla birlikte, 1787 yılında Avrupa devletlerine pazarlanan köle sayısı ise tam 100 milyonu bulmuştu.

***

Peki ya hayatını kaybeden Zenci köleler? 7. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar toplam 34 milyon 500 bin Afrikalı ve Orta Doğulu kölenin öldüğü, dünya çapında kabul gören tarihi kayıtlarda mevcut.

***

Ee hal böyle olunca, Vatikan folunda Sözde bir ermeni soykırımı yumurtlayarak, gizli bir haçlı ittifakı algısı yaratmaya çalışan Papa Francesco, Katoliklerin günümüzdeki ruhani lideri ise, dedesi 6. Alexandra da, gelmiş geçmiş en azılı organize suç örgütü lideridir. Zira, 100 milyon Amerikan yerlisinin, ve gemi ambarlarında boğazlanan milyonlarca zenci kölenin kanı ellerindedir. Papa Francesco önce dedesinin bu cinayetleri için dünya coğrafyasından özür dilesin, sonra biz onun kıt olan tarih bilgisiyle, bilakis ilgileneceğiz. Eyvallah!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com