Son günlerde futbol camiasında hemen hemen herkesin ağzında "videolu hakem sistemi" var. Türk hakemleri eyyamın dibine vurup, maçları katledince, çözüm aramak da kaçınılmaz oldu haliyle...

Bu çözüm sistemi her ne kadar hakem hatalarını asgariye indirecek olsa da; ben bu durumun futbola zarar vereceğini düşünenlerin safındayım!

Birkaç örnek üzerinde düşünelim. Tartışmalı bir penaltı pozisyonu oluyor. Hareket penaltının babası! Ama hakem “devam” diyor ve akabinde karşı rakip kısa bir süre içinde golü buluyor (25 saniye gibi)...  Video hakem sistemi devreye giriyor, görüntüleri izliyor, pozisyonun penaltı olduğuna karar veriyor, bu durumu orta hakeme iletiyor, hakem de "zarttt" diye düdüğünü çalıp, penaltı noktasını gösteriyor. Bu anlattıklarımız en iyi ihtimalle 30 saniye sürer. Yani rakip golü çoktan attı!

Eee şimdi ne olacak? Golü kalesinde gören takımın haklı penaltısı verilmiş olsaydı, o gol olmayacaktı. Penaltı, golden sonra mı kullanılacak? Ya o yenilen gol, maçın kaderini tamamen değiştiriyorsa?

Gelin bir örnek üzerinde daha tartışalım... Dakika 90+3 ve son atak! X takım köşe atışı kullanacak. Top ortalanıyor ve X takımın forveti kafayı çakıyor! Rakip takımın kısa boylu sol beki, topu kale çizgisinin içinden çıkartıyor. Ama hakem golü vermiyor ve maçı o an bitiriyor... Futbolcular hızla soyunma odasının yolunu tutuyor.

Evet, şimdi ne olacak? Video hakem sistemi devreye girip, bitmiş maçın skorunu mu değiştirecek? "Maç bitince sistem devreye girmemeli..." diyenleri duyar gibiyim... Eee o zaman (X) takıma yazık değil mi? Gitti mi buz gibi gol! X takımın camiası demez mi "Neyime yarıyor bu video sistemi!" diye?

Kısacası neresinden tutarsanız tutun, işin derinliklerine girdikçe sıkıntı büyüyor ve cevapsız sorular kafaları karıştırıyor. Hem bunların yanı sıra "videolu hakem sistemi" futbolun akışkanlığını durduracaktır. O zaman futbol ile basketbolun arasındaki fark ne olacak?

"Hakem hatalarından şikâyetçi değil miyim?"... Hem de sonuna kadar! Ama çözüm "video" değil "vicdan"... Hakemler cesur ve korkusuzca olsun, birilerinin emriyle düdük çalmasın, eyyam yapmasın, kaygılarıyla karar vermesin kafi! Bu kriterlere uyan hakemlerin hatası, başımızın üstüne...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com