İnsan aklı, unutma hastalığına yakalanmasa ya; kim bilir neler olurdu? Bu durum en çok kimin işine gelmezdi, hiç düşündünüz mü?

En başta, yalanla/dolanla iş çevirenlerin hesapları tutmaz, hiç bir yerde tutunamaz silinip giderlerdi.

Belki de; insanlar yalan nedir bilmez, hiç eskimeyen, her gün zenginleşen kendi akıl CD'leriyle erdem yarışı yaparlardı birbirleriyle toplumsal yaşamda...

Tertemiz insanlar...

Yalan/dolanı olmayan kişilerle dolu bir güzel dünya...

Dürüstlük had safhada...

Kim bilir, nasıl bir dünya toplumu oluşurdu?

Savaşlar olur muydu?

Sömürü olur muydu?

Kavga... Gürültü... Cinayetler olur muydu?

***

Yalan olmayınca siyaset dünyası kim bilir nasıl bir erdem yarışması üzerine kurulurdu.

Sözcüler, birbirlerinin bozuk sicillerini arayacak yerde, kim bilir nasıl bir kültür/sanat dünyasına çağırırlardı bizleri/insanları?

***

Ülkemizde siyaset; barakaları cilalı vaatlerle saray yapıp yurttaşa sunan bir anlayışı yaşayarak bugünlere geldik. Temeli olmayan barakanın üzerine boş vaatlerle kat çıkıldığından gelen-giden trafiğinde de kimi zaman tıkanıklıklar oldu bu nedenle...

Oysa, topluma demokrasi aşısı yapılırken, hangi yönlerden eksiklik olduğu incelenseydi ve öncelikle kültür/sanat, bilim açısı yapılsaydı; kimi siyasetçinin hiç ucuz konuşmaya gereksinimi mi olurdu?

Demem o ki; kültürel anlamda kalkınmamış toplumlar, sağlıklı çalışan demokratik kurum ve kuruluşlarını tam olarak kurmamışsa, bireylerini demokrasi konusunda bilgilendirmemiş/bilinçlendirmemiş ise, böyle bir demokrasi özlemi havanda su dövmeye benzer.

Boşunadır tüm çabalar...

Bireylerin beyinlerinde, demokrasi algısı kutsal bir değer olarak yerleşmemişse o zaman kimi siyasetçilere gün doğar böyle durumlarda.

O zaman siyaseti kutsallıktan çıkarıp, ucuzlatan davranışlar, söylemler ortamı oluşur ki; bu da demokrasinin köküne kibrit suyu dökmek olur kuşkusuz.

Sonuçta demokrasinin; dirlik-düzen, refah, mutluluk, çağdaşlık getireceği özlemi;  kimi siyasetçilerin koltuk kapma yarışında kaybolup gider.

Umutlar tükenir.

***

İnsan aklı unutma hastalığına yakalanmasa ya; ülkemiz demokrasisi çağdaşlaşmada örnek gösterilirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com