Yanan ormanlık alanların başka amaçlarla kullanılmasına ve imara açılmasına karşı çıkmak, çevreyi sevmektir, doğaya saygıdır, haklı taleptir.

Yeşili korumak için gösterilen makul ve mantıklı her tepki, meşrudur.

Sürmene Çamburnu’ndaki orman yangınına kuşkuyla yaklaşmak ve çıkış nedeni konusunda titiz araştırma yapılmasını istemek gayet doğaldır, olması gerekendir.

Ancak;

Daha yerdeki köz bile küllenmemişken, önüne sonuna bakmadan, ‘Acaba buradan siyasi bir rant sağlayabilir miyiz’ düşüncesiyle, aşırı zorlama yorumlar ve dahası peşin hükümle “Katar Emiri’ne yatırım alanı açmak için ormanı yaktılar” demek saçmalıktır, ahlaksızlıktır.

Ekonomik rant uğruna doğayı tahrip etmek ne kadar alçak bir eylemse, siyasi rant uğruna zihin bulandırmak da o kadar alçak bir eylemdir.

***

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yanan ormanlık alanların başka bir maksatla kullanılmasının kanunen yasak olduğunu hatırlatarak, “Yangının gerçekleştiği alanları en kısa sürede ağaçlandırma için hazırlayacağız ve ağaçlandırma mevsiminde buralarda fidanlar toprakla buluşacak. Yani yanan alanlar aynı yıl tekrar ağaçlandırılacak. Başka maksatlarla kullanılmayacak” dedi.

Bu sözün takipçisi olacağız.

Şimdi hepimize düşen görev, bir fidan alıp Çamburnu’na koşmaktır.

Siyasetçilerimizin öncelikle yapması gereken de budur.

Yangın üzerinden bile insanları kutuplaştırmaya kalkışmak değil.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com