26 Ağustos 2016 Cuma 13:00
Araç Takip Sistemleri Ve Faydaları

Yeni aldığı arabayı her gün yıkayıp temizleyen ya da üzerini örtüp aman bir şey olmasın diye garajdan çıkarmayanlarımızda var. Son zamanlarda artan suç oranlarında araba hırsızlığı da ilk sıralarda yer almaktadır. Bu hırsızlıklar içinde bir takım önlemler alınmaktadır. İşte bunun için uygulanan yöntemler:

 Araç Takip: Aracınızı nerde olursa olsun takip edebilmeniz demektir. Sanal haritalar üzerinden aracınızı görebilirsiniz tabi bunun için internete bağlı olmanız gerekmektedir. Sizde araç takip ile arabanızın nerede olduğunu istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

 Araç Takip Sistemi: GPS uydularından aldığı konum bilgilerini sanal haritalarda görüntü ve konum olarak işlenmesi ile kullanıcılara bilginin aktarılması araç takip sistemi olarak nitelendirilmektedir. Araç takip sistemleri genelde kullanım alanları; 1-Rent a car firmaları, araçlarını kiralayan kişilerin araçlara zarar vermesini önlemek ya da caydırmak amacıyla bu sistemi araçlara kullanmaktadır. Böylelikle araçların çalınmasını ve zarar görmesini engellemiş olabilmektedir.

 2-Bazı firmalar, işletme giderlerini düşürmek için tercih etmektedirler. Firma araçlarının gereksiz kullanımı engellendiği gibi aracı kullanan kişinin özel işlerinde kullanması da engellenmektedir.

 3-Emniyet birimleri, araç takip sistemi kullanarak suistimallere engel olmaktadır.

 4-Acil servis 112 de araç takip ile olay yerine müdahale edilebilmesini hızlandırmaktadır.

 5-Bazı kamyon firmaları da kamyonlara gittikleri yol karşılığında ücret vermektedirler. Araç takip sistemleri kullanarak ödemeler daha gerçekçi yapılmaktadır. Hiçbir şüpheye gerek kalmadan, suistimal edilmeden ödemeler artık kolayca yapılabilmektedir.

             Araç takip sistemi sayesinde istediğiniz zaman dünyanın neresinde olursanız olun aracınızın konumunu haritalar üzerinden takip edebilirsiniz. Örneğin Antalya -Kepez-Göksu Sokak gibi. Tabi bu konumda aracınızı bir nokta olarak görebilirsiniz.

            Aracınızın hangi yöne, kaç km hızla gittiğini mi merak ediyorsunuz işte bu sistem sayesinde onu da takip edebilirsiniz. Aracınızın takibi sırasında istediğiniz raporları da alabilirsiniz. Örneğin aracınız hız aşım kurallarını ihlal etti mi, kaç km yol kat etti, aracınızın ilk çalışma saatini ve kontak kapama saatini, maximum ve minimum hızlarını gösteren raporlara ulaşabilirsiniz. Araç takip sistemini aracınıza yerleştirmek için gerekli ana malzemeler, araç takip cihazı, GPS anteni, GSM anteni ve Harita izleme raporlama yazılım aracı olması gerekmektedir. İsterseniz araç takip sisteminize bazı sensörlerde bağlayabilirsiniz.

 -Acil durum uyarı butonu: Acil bir durum karşısında aracınızı kullanan kişi butona basar ve size sinyal gelmesini sağlar.

 -Kapı açma kapama sensörü: İstediğiniz zaman aracın kapılarını uzak noktadan açıp kapamanızı sağlamaktadır.

 -Yakıt kontrol sensörü: Aracın yakıt deposundaki durumları incelemenizi sağlamaktadır.

 - Araç Durdurma birimi: Kötü bir durumla karşılaşıldığında aracın uzaktan internet aracılığı ile olduğu yerde durdurulmasını sağlar.

 -Hand set: Telefonla istediğiniz zaman görüşme yapabileceğiniz bir sistemdir.

             Ek sensörler ile sıcaklık ve nem kontrolü bile yapılabilmektedir. Araçlarınızın mesai saatlerinde günlük, aylık, yıllık ne kadar çalıştığını bile takip edebiliyorsunuz. Araç takip sistemleri pek çok açıdan kullanıcılarına fayda sağlamaktadır. Bu konuda üretim yapan pek çok firma bulunmaktadır. Bütçenize en uygun olanı seçerek bu faydalı sistemden mutlaka yararlanmalısınız. İster işveren olun ister normal sürücü araç takip yöntemi işinize yarayacaktır.

Son Güncelleme: 11.10.2016 10:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com