17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:24
Samsun gezilecek görülecek yerler

Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 yılında gelerek Türklerin bağımsızlık mücadelesini başlattığı yer olan Samsun doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Karadeniz Bölgesi'nde bulunan turizm potansiyeli yüksek kentlerden biridir. Bir gün Samsun'a gittiğinizde gezmeniz gerektiğini düşündüğümüz yerleri sizin için derledik. 

Müzeler 
Arkeoloji- Etnografya Müzesi 

Samsun eski fuar alanı içinde bulunan müzede Klasik, Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. 

Gazi Müzesi 
Atatürk Müzesi'nden getirilen eşyalarla donatılan bu müze Atatürk'ün Samsun'a gelişlerinde kaldığı Mıntıka (Mantıka) Palas olarak bilinen binadır. 

Örenyerleri 
Dündartepe (Öksürüktepe) Örenyeri 

Kalkolitik, Eski Tunç ve Hitit çağlarına ait 3 kültür katını bir arada bulunduran bu höyük Samsun merkez ilçesine 3 km uzaklıktadır. 

Tekkeköy Örenyeri 
Hitit ve Eski Tunç çağı dönemlerine ait kalıntılar bulunan bu örenyeri Dündartepe'nin 14 km güneydoğusunda yer almaktadır. 

İkiztepe Örenyeri 
Bafra ilçesinin 7 km kuzeybatısında bulunan bu yerin Eski Tunç çağı ile Erken Hitit dönemi yerleşimleri olduğu anlaşılmıştır. 

Doğal Sit Alanları 
Kızılırmak Deltası (Balık Gölleri) 

Bu deltada çok fazla türde ve sayıda kuş bulunmaktadır. Bu da bize buranın ekosisteminin yüksek kalitede olduğunu gösterir. 

Hacı Osman Ormanı 
Dişbudak, meşe, gürgen ve akçaağaç türlerinden oluşan orman alanı Çarşamba ilçesinde yer almaktadır. 

Dini Yapılar 
Kale Camii 

İlhanlı Valisi Emir Timurtaş Paşa adına yaptırılan camii kuyumcular çarşısında bulunmaktadır. 

Yalı Camii 
14. yüzyılın başlarında yaptırılan camii Buğday Pazarı Semti'nde bulunmaktadır. 

Mather Dolarosa Kilisesi 
19. yüzyılın sonlarında kilise olarak kullanılmaya başlanan bu bina ibadete açıktır. 
İmaret ve Hamamlar 

Havza İmareti 
15. yüzyılda yaptırılan bina İmaret Mahallesi'ndedir. 

Çifte Hamam 
17. yüzyılda Ayşe Sultan tarafından yaptırılan bu yapı Kaneoğlu Mahallesi'ndedir. 

Kızgözü- Aslanağzı Kaplıcası 
"Büyük Hamam" ya da "Sadi Paşa Hamamı" olarak da bilinen bu hamam Selçuklu sultanı II. Mesud tarafından yaptırılmıştır. 

Anıtlar 
İlk Adım Anıtı 

Bu anıt, Atatürk'ün doğumunun 100. yılında Samsun halkı tarafından heykeltıraş Hakkı Atamalı'ya yaptırılmıştır. 

Kaplıcalar 
Ladik- Hamamayağı Kaplıcaları 
Kaplıca suyu, piknik alanları ve dinlenme tesisleriyle güzide bir mekan olan Ladik- Hamamayağı Kaplıcaları içerdiği mineraller bakımından dünyanın ünlü kaplıcaları arasında yer almaktadır. 

Havza Kaplıcaları 
Romatizmalı hastalıklar, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etkiler gösteren Havza Kaplıcaları Turizm Bakanlığı tarafından Termal Turizm Merkezi ilan edilmiştir. 

Bandırma Vapuru 
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve 18 kader arkadaşını Samsun'a getirerek milli mücadele kitaplarında adını sıkça duyduğumuz Bandırma Vapuru artık hep Samsun'da. Müze olarak kullanılan gemide Atatürk ve arkadaşlarının balmumu heykelleri bulunuyor. 

Tarihi Bedesten 
19. yüzyılın başlarında yaptırılan bu yapının ilk yıllar kuyumcular çarşısı olarak hizmete açıldığı rivayet edilmektedir. Çarşamba ilçe merkezinde bulunan bu yapı iki katlıdır. 

Kaya Mezarları 
Asar Köyü sınırları içerisinde 3 adet kaya mezarı bulunmaktadır. Paflagonya tipi olarak bilinen bu kaya mezarları Helenistik döneme aittir. 

Kabaceviz Şelaleleri 
Bölgedeki görülmeye değere turizm alanlarından olan Kabaceviz Şelaleleri, Samsun'a 32 km uzaklıktadır. Mayıs sonu ile ekim başı arasında ziyaretçi sayısının artış gösterdiği bu bölgede trekking, dağcılık, piknik, foto-safari gibi aktiviteler yapılmaktadır. 

Amisos Antik Kenti 
Cedit Mahallesi'nin bulunduğu bölgede yer alan bu antik kent Helenikstik, Bizans ve Roma dönemlerine de ev sahipliği yapmıştır. 

Baruthane Tümülüsleri 
İki adet yığma tepe olan bu tümülüsler, eski çağlarda soylu kişilerin gömüldüğü mezarlardır. Milattan önce 3. yüzyıla tarihlenen bu tümülüsler I. derece arkeolojik sit alanıdır. 

Lerdüge Tümülüsleri 
Havza ilçesinin 21 km doğusunda bulunan bu tümülüsler içi yapılan kazılarda çıkan buluntular Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde yer almaktadır. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com