17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:29
Sinop gezilecek görülecek yerler 

Karadeniz bölgesinin ili olan Sinop en güzel yeşilliğe sahip illerdendir. Tarih açısından yoğun bir yerdir. 

Bizans, Selçuklu, Osmanlı devletlerine ev sahipliği yapmış olan Sinop tarihi açıdan zengin bir yerdir. 

Doğal korunaklı bir liman kenti olan Sinop özellikle tersane yönünden zengin bir yerdir. Şehir deniz yoluna sahip olmasıyla yoğun ticaret şehri olarak ele alınır. 

Bölgenin tarihi şehri olan Sinop filozof ve düşünür olan Diyoje’nin doğum yeridir. 

İnceburun feneri: ülkemizin en büyük fenerlerinden biridir. Konum itibariyle en kuzeyde yer alması ayrıca geniş bir düzlüğe sahip olması onu diğer fenerlerden ayırmıştır. 

Uzaktan bakıldığında dev gibi görünen inceburun fenerinin kulesi 12 metredir. Ayrıca burada zamanlardan beri aile yaşamaktadır. Ulaşımı kolay olan bu fener tarihi açıdan ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. 

Erfelek şelalesi: Karadeniz bölgesini anlatan cennetin bir parçası olarak adlandırılan bu şelalenin en güzel özelliği temiz bir hava barındırmasıdır. Yüzmeye elverişli olan bu şelalenin en güzel özelliği basamak basamak suyunun akmasıdır. Burada insanlar tarafından kamplar kurulmuştur. Doğaseverler için gezmeniz gereken bir yerdir. 

Sinop kalesi: en eski görüntüsünü koruyan Sinop kalesi en tarihi yer arasındadır. 

Milattan önce 7. yüzyılda yapıldığı söylenen bu kale ayrıca roma, Bizans, Selçuklular ve Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır. Şehri korumakla görevli olan bu kale en önemli özelliğidir. Tarih sayfalarına kaynaklık eden bu kale birçok turist tarafından ziyarete açık haldedir. 

En uzun plaja sahip köyü olan Sinop sarıkum plajı gölü en güzel doğal güzelliklerdendir. 

Sinop un batısında yer alan bu göl ayrıca birçok turist tarafından ziyarete açılmıştır. 

Sinop gezinizde bu harika doğal güzelliği ziyaret etmeniz gerekmektedir. 

1999 yılında müze olarak açılan tarihi cezaevi üç tarafı denizlerle çevrili kale şeklindedir. Eskiden cezaevi olarak kullanılmıştır. 

Karakum plajı ise denizin dimi siyah kumla kaplanmıştır. Bunun nedeni ise bir yanardağ tarafından patlamış olmasıdır. İnsanların buraya gelmeleri için belediye tarafından da bir kamp kurulmuştur. Böylece hem halk hem de turistler tarafından ziyaret edilir. 

Boyabat kaya mezarları: kalker kayarlın ovularak yapıldığı bu mezarlar aslan figürlerin bulunduğu bu mezarlar görüntüsü ile herkesin beğenisi kazanmıştır. 

Sinop akliman: piknik alanı olan ve yemyeşil bir ormanı olan bu yer havasıyla insanı huzura kavuşturan bir yerdir. Yaz aylarında Sinop ziyareti sırasında burada denize girmeniz sizler için güzel olacaktır. 

Sinop balatlar kilisesi: roma döneminde kilise olarak kullanılan bu yer Bizans döneminde kilise olarak kullanılmıştır. Sinopta tarihi yer görmek isterseniz ziyaret edilmeniz gereken bir yerdir. 

Babaçay kanyonu: uzun bir yürüyüş için tavsiye edilen bu yer kanyonun sonunda da bir mağara sizleri karşılamaktadır. Ziyaret rotasını buraya çevirmeniz iyi olacaktır. 

Dini merkezli ibadet yerlerinden de olan cami Selçuklular döneminden kalmadır. Allaaddin cami olarak adlandırılan bu cami allaaddin döneminde yapılmıştır. 

En önemli tarihi özelliği ise Atatürk’sün Sinop da harf inkılâbını ilan etmiş olmasıdır. 

Türkiye cumhuriyeti şehri olarak en önemli şehirlerdendir. 

Sinop ile ilgili tarihi yerleri Sinop tarih müzesi yerinde ziyaret edebilirsiniz ayrıca. Birçok devletten kalma tarihi kalıntılar bu müzede sergilenmektedir. 

Şehir tarım açısından gelişmediğinden yoğun olarak ticari ve tarihi müzelerle geçimlerini sağlamaktadırlar. En güzel renklerin mavi ve yeşilin birlikte bulunduğu bu şehir en güzel doğal şehirlerdendir. 

İnsanın sıcaklığıyla şehir birbirini tamamlamaktadır. Misafirperverliği ile turistleri kendine çeken bir şehirdir. 

En güzel yerler burada bulunur sizlere de yazın ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com