17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:31
Sivas gezilecek görülecek yerler

Sivas şehrinin temelleri roma döneminde atılmıştır. Önce Sivas kalesi yapılmış, kent bu kale etrafında gelişmiştir. Sivas birçok turistin ilgisini çekecek oldukça zengin bir tarihe sahiptir. Farklı kültürlerin harmanlanışı açıkça görülmektedir kentin tarihi mekânlarında. Sivas ilinde yapımı devam eden birçok el sanatı da kentin turist çekmesine oldukça katkı sağlamaktadır. Bu ilimize yapmayı planladığınız ziyarette gezip görmeniz gereken yerlere, tarihi yapılara kısaca bir göz atalım. 

Öncelikle cumhuriyetimizin temelinin atıldığı, Sivas ilinin simgelerinden olmuş 4 Eylül kongre binasından bahsedelim. Şehrin ve hatta ülkemizin en anlamlı binalarından biridir burası. Ülkemizin bağımsızlığının ilan edildiği bu özel yer müze olarak kullanılıyor ve herkesin görmesine, o dönemleri yaşamasına fırsat verilmiştir bu sayede. Müze içinde sergilenen eşyalarla o dönemin ruhu oldukça iyi yansıtılıyor. 

Eğriçimen Yaylası, Sivas’ın Koyulhisar ilçesi yakınlarında bulunur. Aynı zamanda bir yerleşim yeri olan bu yaylada her şey o kadar estetik o kadar güzel ki, hayran olmamak elde değil. Muhteşem doğal manzarası, tertemiz, insanın ruhuna işleyen havası, manzarayı kesinlikle bozmayıp, tamamen onla bütünleşen evler, yani orada buluna her şeyiyle harika bir yer eğriçimen yaylası. Tüm bu özellikleri yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistler için vazgeçilmez yapıyor burayı. 

Sivas Çifte Minareli Medrese, il merkezindedir. Çok rahatça bulabileceğiniz bir yerdedir. Yaklaşık 800 yıl önce ilhanlılar tarafından yapılmış ve bu zamana kadar varlığını sürdürmüş çok önemli bir yapıdır. Yapıldığı donemin en güzel örneklerinden olan bu medrese sonrasında yapılan birçok yapıya ilham kaynağı olmuştur. 2 tane çok ihtişamlı minaresinin günümüze kadar sağlamlığını koruması hayret vericidir. Yapı üzerindeki bezemeler yapıldığı dönemle ilgili oldukça fazla ipucu vermektedir. 

Hafik Gölü, bölge halkının dinlenmeye, güzel vakit geçirmeye geldiği aynı zamanda balık tutarak tüm streslerini attığı bu göl gelen turist sayısı bakımından da çok zengindir. Gölün etrafındaki tesislerde güzel ve rahat zaman geçirebilmeniz, dinlenebilmeniz için her şey düşünülmüş. Zaman içinde çok gelişen bu bölge sürekli her yıl artan turist potansiyeliyle de gelişmeye devam ediyor. 

Kale Camii, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan bu cami hala kullanılmaktadır. 500 yıllık bir tarihi olan bu cami sağlamlığıyla da günümüz mimarisine örnek olacak niteliktedir. Bu süre içinde özgünlüğünü korumuş olduğundan yapıldığı tarihi çok etkili bir biçimde yansıtmaktadır. 

Sızır Şelalesi, Sivas iline 2 saat kadar uzaklıktaki Gemerek ilçesindedir. Her mevsim büyük bir coşkuyla akan suların, etrafındaki doğa ile harikulade uyumu mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasına girdiriyor burayı. Şelaleyi her açıdan izlemenizi sağlayan sonradan yapılmış yollar sayesinde mükemmel bir deneyim yaşayacaksınız. Şelaleyi çok yakından hissedebileceksiniz. Şehir merkezinde iseniz size biraz uzak gelebilir burası ancak o kadar yolu gittiğinize kesinlikle değecek, asla pişman olmayacaksınız. Gitmemeniz durumunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. 

Divriği Ulu Camii, Sivas denince akla ilk gelen eserlerden biridir. Sivas’ın simgelerinden biri olmuştur artık. Tasarımında kullanılan detaylar, iç ve dış mimarisindeki estetik, ahenk, dinamizm, ustaca yapılmış ve birçok mesaj içeren bezemeleri bu camiyi eşi bulunmaz bir sanat eserine dönüştürmüş. Anadolu Selçuklu dönemi eserlerinden olan bu caminin tarihi 800 yıl öncesine dayanıyor ve günümüze kadar sağlamlığından, özgünlüğünden hiçbir şey kaybetmeden gelmiş olması bir mucize. Bu cami bezemeleri ve mimarisiyle dünyada tektir. Bulunduğu bölgedeki Anadolu Selçuklu dönemi zamanına ait diğer eserlerle birlikte yapıldığı dönemi çok etkili bir biçimde yansıtmaktadır. Bu bölgede gezinirken adeta geçmişi yaşayacaksınız. 

Tödürge Gölü, bu bölgede su sporları yapılmasına olanak sağlayan tek göldür. Birçok çeşit kuşa ev sahipliği yapar aynı zamanda bu göl ve çevresi. 
Sivas’ta gezilip görülecek yerler elbette bunlarla sınırlı değil. Koyunkaya Mesire Yeri, Şifaiye Medresesi, Gök Medrese, Kangal Balıklı Kaplıca, Gürün Gökpınar Gölü, Gürün Şuğul Vadisi, Eğri Köprü, Paşabahçe Mesire Alanı, Ahi Emir Ahmet Kümbeti, Ziya Bey Yazma Eserler Kütüphanesi, Hükümet Konağı, Demiryurt Mağaraları, Sıcak Çermik, Soğuk Çermik, ziyaret edilmeye değer diğer yerler ve tarihi eserlerdir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com