17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:34
Tokat gezilecek görülecek yerler

Çevresi itibariyle 4 şehre komşu olan tokat iç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. İklimi konusunda geçiş şehri olarak bilinir. Karadeniz, karasal iklimine sahip olan bu şehir ayrıca tarihi birçok devlete kaynaklık etmiştir. 

Dağlar, ovalar ve akarsuları bakımından zengin olan tokat gezilmesi gereken bir yerdir. Sağlık, sanayi ve ticareti bakımından zengin bir yerdir. Tarım konusun da gelişmiş olan bir şehir olan tokat en önemli tarım sebzesi ise domatestir. Pazarlarda satılan kırmızı domatesler tokat ilinin topraklarında yetiştirmişlerdir. 

Nüfus bakımından da kendi kendine yetebilecek kadar nüfusa sahiptir. 

Şimdi siz eğer tokat bir şehrine bir gezi düzenlemek isterseniz benim yazdıklarıma göz atmanızı tavsiye ederim. Çünkü sizin güzel bir zaman geçirmeniz adına bu bilgiler sizlere gereklidir. 

Dini ibadet şehri bakımından birçok cami bulunduran tokat ilinde ilk önce sizlere camileri tanıtmakla başlayalım. 

Ali paşa camisi: en büyük Osmanlı anıt eseri olarak bilinen âli paşa camisi tokat da bulunan bir dibi ibadet yeridir. 1572 yılında yaptırılan bu cami Osmanlı şehzadesi ikinci selim zamanın ali bey tarafından yaptırılmıştır. Ali paşan, eşi ve oğlunun mezarları bu camide bulunmaktadır. 

Kesme taştan yaptırılan bu cami sizlere için gezilecek yerler arasında yer alabilirsiniz. 

Bedesten ve arasta: tuğladan yapılmış olan bu bedesten Osmanlı döneminde çarşı niyetine kullanılmaktadır. Ayrıca bu tarihi yer mimari yapısıyla herkesi kendine hayran bırakmış bir mimari yapıdır. 

Ballıca mağarası: tokat şehrinin dağlarında karstik kristal kireçtaşıyla oluşmuş bir doğal yapıdır. Bu yapı doğal olmasıyla herkes için dillerden dillere dolanmıştır. 

Mevlevihane: 19.yy da yapıldığı tahmin edilen bu yapı tokat belediyesine ait bir yapıdır. Uzun zaman önce birçok amaçlı kullanılan bu yapı 20004 yılında belediye tarafından onarılıp şimdilerde ise müze amaçlı kullanılmıştır. Tavanın da ahşap oymaları bulunan bu yapı ayrıca semazen amacıyla da kullanılmaktadır. 

Tokat saat kulesi: Anadolu’nun ilk medresesi olarak bilinir. Moloz taştan sade ve süsüz bir yapı olan bu kule bugün harap bir yerdir. İlk zamanlarda Selçuklular döneminde onarılan bu yapı asırlardır ihmal edilmiştir. Özellikle Osmanlı zamanında göçmen yeri olarak kullanılmıştır. Yer sarsıntısı ile yıkılan bu yapı şimdilerde harap bir halde olması bazı turistler tarafından ihmal edilmiştir. Fakat tarih kokması bu yapıyı her zaman ayrı bir mimari yapı kılmıştır. 

Hıdırlık köprüsü: kesme taştan 5 gözlü bir şekilde yapılmıştır. Selçuklular zamanında yapılan bu yapı 115 metre uzunluğun da ve 7 metre genişliğindedir. Selçuklu dönemi tarihi açısından önemli bir yapıdır. Bunun için ziyaret edilmesi gereken bir tarihi yapıdır. 

Tokat kalesi: her şehir tarihe tanıklık etmek ve geleceğe kalmak için savaşmak zorunda kalmıştır. Tokat şehri de kendi geleceği için kendini korumak amacıyla şehrini kalelerle çevrilmiştir. Dik ve sarp kayalardan oluşan bu kale doğal bir görünüme sahiptir. 

Selçuklular ve Osmanlı zamanında onarılan bu kale gözetmen kalesi olarak kullanılmıştır. 

Bazı depremler sonucunda yarısı yıkılan bu kale üzerinde Osmanlı ve Selçuklulara ait birçok tarihi ize rastlayabilirsiniz. Tarih sevenler için bu tarihi mekân sizlerin durak yeri olabilir. 

Tokat müzesi: karma bir müze olan tokat müzesi arkeolojik kazıların sergilendiği yerdir. Osmanlı ve Selçuklu zamanın da sağlık hizmeti vermek amacıyla kullanılan bu yapı şimdilerde turist çekmek amacıyla müze olarak kullanılmaktadır. 

Latifoğlu konağı: 19.yy da tokat mimari ev yapısını yansıtan bu konak l planı dahilinde yapılmıştır. 

Türk evlerinin ana düzeni, kalabalık aile grupları için hazırlanan bu ev şimdilerde müze için kullanılıyor. 

Sizler tokat şehrini ziyaret ederek hem doğal hem de insan eliyle yapılan bu güzel yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com