17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:37
Trabzon gezilecek görülecek yerler

İl trafik numarası 61 olan şehrin nüfusu 2007 yılındaki verilere göre 740.569'dur. Bu sayım sonuçlarına göre Trabzon nüfus çokluğu bakımından Samsun'un hemen arkasından gelmektedir. Kafkasların ve İran transit yolunun başlangıcında yer alan Trabzon'da gezip görebileceğiniz yerleri sizler için araştırdık. 

MANASTIRLAR 
Vezalon (Yahya) Manastırı 

Bir mağaranın önünde kurulan bu manastırdan bugüne kilise ve keşiş odaları kalmıştır. 19. yüzyıla ait olan bu yapıların kuzeyinde 15. yüzyıla ait olan bir şapel bulunmaktadır. 

Kuştul Hızır İlyas Manastırı (Gregorius Peristera) 
8. yüzyılın ortalarında kurulup gelişen bu manastırdan günümüze sadece manastırın temelleri ulaşabilmiştir. 

Kaymaklı Manastırı 
1424 yılında inşa edilen bu manastır birçok defa onarım görmüştür. 

Kızlar Manastırı 
III. Alexios zamanında kurulan manastırın kilisesinin içinde kitabeler, Alexios'un karısı Thedora ve annesi Eirene'nin portreleri bulunmaktadır. 

Konaklar 
Sivil Türk Mimarisi Örnekleri
Memişoğlu Konağı 

Sürmene'nin doğusundaki Balıklı mevkisinde bulunan bu konağın içinde vantilatör ve rüzgargülü vazifesi gören bir parça vardır. Tavanın bu özelliğinden dolayı konak halk arasında "Döner Tavanlı Konak" olarak da adlandırılır. 

Nemlizade Konağı 
Dört katlı bu konağın haremlik ve selamlık bölümleri vardır. Zemin kat ve odalarındaki Kütahya çinilerini mutlaka görmelisiniz. 

Camiler 
Gülbahar Hatun Camii 

Zağnos Köprüsü'nün yakınında bir külliye içerisinde bulunan bu camii, Yavuz Sultan Selim'in annesi Gülbahar Hatun'un anısına yaptırılmıştır. Külliyeden günümüze sadece camii ve türbe kalmıştır. 

Ortahisar Fatih Camii 
Altınbaşlı Meryem Kilisesi olarak adlandırılan bu yapı fetihten sonra camiye çevrilmiştir. 

Yeni Cuma Camii 
Trabzon’un kurtarıcı ve koruyuşu olarak görülen aziz Eugenios'a ithaf edilen bu yapı da fetihten sonra camiye çevrilmiştir. 

İskender Paşa Camii 
19. yüzyıl barok süslemelerine sahip olan bu camide kalem işi süslemeler de bulunmaktadır. 

Müze ve Örenyerleri 
Sümela (Meryem Ana) Manastırı 

Sümela ismi siyah anlamına gelen "melas" sözcüğünden köken almaktadır. Genellikle manastırın inşa edildiği kara dağlardan dolayı böyle bir isim verildiği düşünülüyor. Ama bu isim gerçekte buradaki Meryem Ana tasvirinin siyah renkte olmasından kaynaklanıyor. Varlığını 13. yüzyıldan beri sürdüren Sümela Manastırı Türk egemenliğine girdikten sonra da Osmanlı padişahları özenle korunmuştur. 

Trabzon Müzesi 
1900'lü yılların başında banker Kostaki Thopylaktos tarafından yaptırılan konak, bankerin iflasından sonra Nemlioğlu Ailesi'ne satılmıştır. Daha sonraları Trabzon valisi tarafından kamulaştırılan bu konak 2001 tarihinde Trabzon Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. 

Ayasofya Müzesi 
Günümüzde müze olarak kullanılan bu yapı aslında Trabzon'daki Ayasofya Kilisesi'dir. Fetihten sonra camiye çevrilen bu yapı Trabzon İmparatorluğu krallarından 1. Manuel Komnenos zamanında inşa edilmiştir. 1964'ten sonra müze görevini üstlenen bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Atatürk Köşkü 
Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılan bu köşk Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşımaktadır. Atatürk'ün Trabzon'a yaptığı ziyaretlerde kaldığı bu köşk, Atatürk'ün ölümünden sonra kız kardeşi Makbule Boysan'a kalmıştır ve Makbule Boysan'dan satın alınarak müze haline getirilmiştir. 

Hanlar 
Taşhan 

16. yüzyılın başlarında Trabzon Valisi İskender Paşa tarafından yaptırılan bu yapı günümüze kadar gelmiştir. 

Vakıf Han 
Üç katlı olan bu yapı Hacı Yahya adında bir hayırsever tarafından yaptırılmıştır. 

Hamamlar 
Sekiz Direkli Hamam 

Bazı kaynaklarca Selçuklu Hamamı olarak adlandırılan bu yapının mimari özelliklerinden dolayı 18. yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. 

Paşa Hamamı 
İskender Paşa'nın vakıfları arasında yer alan bu hamamın 16. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülmektedir. 

Meydan Hamamı 
19. yüzyılın sonlarında inşa edilen bu hamamı kazazedeler yaptırmıştır. 

Köprüler 
Zağnospaşa Köprüsü 

Roma ve Bizans işçiliğinin görüldüğü bu köprü 15. yüzyılda onarılmıştır. 

Değirmendere Köprüsü 
Dört gözü bulunan bu köprü Nemlizadeler tarafından yaptırılmıştır. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com