17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:39
Trabzon yayları

Trabzon ili Karadeniz bölgesin de yer alan ve ülkemizin en Kalabalık şehirlerinden biridir. Dağlık bir bölge de olmasına karşın Trabzon'un nüfusu yüksektir. Çeşitli yayları ve turistik yerleri ile de her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Tarihi ve yemyeşil doğası, sımsıcak insanları ile ve içtiğiniz de damağınız kadar kalbinizi de ısıtacak bir de çaya sahiptir Trabzon. Yemyeşil ovaları ile adeta cenneti andıran Trabzon yıllarca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ve bu özelliğinden de dolayı Trabzon da yaylaların yanı sıra bir tarihi ve turistik yerleri bulunmaktadır. Peki, Trabzon gittiniz diyelim. Nereleri gezmelisiniz neler yemelisiniz. İşte tüm bu sorularınızın cevabını şu an da görmüş olduğunuz makalemiz de sizler için Trabzon'un turistik ve gezilecek yerlerini araştırdık. O zaman ne duruyorsunuz haydi gelin hemen başlayalım. Ve siz de Trabzon'un muhteşem doğası ile tanışma fırsatı bulunuz. 

Trabzon'da gezilecek ve görülecek yerler: 
1: Sümela manastırı: Sümela manastırı Trabzon'un Maçka ilçesin de yer alır. Ayrıca Sümela manastırı görenleri muhteşem görüntüsünün yanı sıra bir da muhteşem hikâyesi ile büyümemektedir. Sümela manastırının şöyle bir hikâyesi vardır. Bir gece iki rahip uyuduktan sonra rüyaların da Hz. İsa ve Hz. Meryem’i Sümela manastırının olduğu bölge de görürler. Ve ertesi gün o iki rahip Sümela manastırını inşa etmeye başlarlar. Dağlık bir bölge de yer alan Sümela manastırı muhteşem mimarisi ve hikâyesi ile her yıl binlerce ziyaretçi almaktadır. 

2: Trabzon kalesi: Trabzon kalesi adı üzerin de olmak üzere Trabzon ilinin en yüksek dağlık kesimin de yer almaktadır. Trabzon kalesinin yapılış amaçlarında biri de denizden gelebilecek her türlü saldırıyı önceden görmek ve ona göre strateji ve tedbir almak amacı ile kurulmuştur. Üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar orta hisar, aşağı hisar ve aşağı hisardır. Trabzon kalesinin bir tarafı yeşillik ile kaplıyken bir tarafı da deniz ile kaplı olan muhteşem bir tarihi yapıtıdır. 

3: Vazelon manastırı: Vazelon manastırının kuruluş amacı bir rivayete göre İncil de ki Vaftizci Yahya Peygambere adandığı ve onun adına yapıldığı söylenmektedir. Ayrıca Vazelon manastırının bir başka özeliği ise manastırın bölgede ki en eski ve köklü manastır olmasıdır. 

4: Uzun göl: Aslın da Uzun göl bir doğal afet sonucu oluşmuştur. Ve oluşumu sonucun da görenlerin iyi ki oluşmuş dedirtecek kadar güzel bir göldür. Uzun göl çevresin de bulunan sık ormanları ve tarihi ve cezp edici mistik havası ile turistlerin ilgi odağı olmuştur. Ayrıca uzun göl ve çevresin de her türlü doğa aktivitesi yapılabilir bunu yanı sıra muhteşem manzarası ile kafanızı dinlendirmek açısından sizin için doğru bir adres olabilir. 

5: Bedesten: Bedesten Trabzon ilin de belki de Osmanlı kültürünü en iyi ve en güzel şekil de yansıtan bir tarihi yapıttır. Besten Osmanlı dönem içerisin de kapalı çarşı görevi üstlenmiştir. Bu muhteşem yapıtı Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar hatun yaptırmıştır. Trabzon ilin de yer alan bu Bedesten ayrıca ülkemiz de bulunan Tek kubbeli Bedesten özeliğini de taşımaktadır. 

6: Boztepe: Boztepe dağlık bir kesim de bulunduğundan dolayı muhteşem bir görünüm taşımaktadır. Eğer siz de Trabzon’un eşsiz güzelliklerini yaylalarını tepeden bir kuş gibi incelemek istiyorsanız Boztepe sizin için en doğru adreslerden biridir. 

7: Trabzon Yaylaları: Trabzon yayları yemyeşil bir doğa ile adeta cenneti bize andıran bir güzelliktedir. Trabzon'un muhteşem doğası içerisin de de birçok yayla yer almaktadır. Bunlar; 

Karadağ yaylası 
Araklı-Pazarcık yaylası 
Çakır göl yaylası 
Araklı-Yeşilyurt yaylası 
Çatma yaylası 
Düzköy yaylası 
Harman tepe yaylası 

Bu ve bunu gibi daha birçok yayla Trabzon sınırları içersin de mevcuttur. Siz de iş hayatınızdan sıkıldıysanız ve huzur arıyorsanız yaylalar sizin için doğru bir durak olabilir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com