Her gün “yeni anayasa”tartışmalarıyla güne başlıyoruz. Sokaktaki vatandaşta pek karşılığı olmasa da bu konunun çok hayati olduğunu,ülkemizin geleceğini doğrudan ilgilendirdiğini düşünüyorum.

Voltaire “Başının derde gireceğini düşünen insan şu anda başı dertte olandan daha fazla acı çeker” der. Bu nedenle “yeni anayasa”nın millet hayatında nereye oturacağına,ülkemiz için hangi sonuçları doğuracağına bakmak gerekir.

İlk olarak bu anayasada “Türklük”kavramı dışarıda bırakılmak istenmektedir. Vatandaşlık tanımından Türk Milleti çıkarıldığında ülkemizin bölünmesi anayasal bir meşruiyet kazanacaktır. Çünkü mevcut anayasada “ülkesi ve milletiyle bölünmez” ifadesi yer almaktadır. Bunun hukuki zemini ortadan kalkacaktır. Hukukçu kimliğim ve hukuk bilgim olmamasına rağmen bir vatandaş olarak anladığım budur. Bunun başka bir okuması ise bölücü terör örgütüne cesaret vermek ve bu örgütün eylemlerine yasal zemin hazırlamaktır.

Türk Milleti kavramından en çok rahatsız olanların başında HDP ve ABD gelmektedir. Zaten ABD ulus devletlerden nefret etmekte,onları parçalamak için her zeminde mücadele vermektedir. Bu iki kafadar CHP”yi de yanlarına alarak emellerini gerçekleştirme çabası içindedirler.

Diğer bir konuda son yıllarda sürekli gündemde tutulan “özerklik”tir. Bu kavram çok masum olarak gösterilmekte insanımızın zihni bunu kabullenmeye hazırlanmaktadır. Bilinmelidir ki terör örgütünün kırk yıla yakın silahlı mücadelesi bağımsız bir Kürdistan amacına yöneliktir. Hiçbir kültürel hak bu kanlı örgütün işine gelmez. Bu nedenle “Avrupa Özerklik Şartı’nın arkasına saklanarak PKK’nın asıl hedefi görmezden gelinemez. Özerkliği kabul etmek Kürt vatandaşlarımızın bizden ayrı olduklarını tesçil etmek anlamına gelir ki bu milletin temeline dinamit koymak demektir. Başka bir deyişle Kürtlere anayasal düzlemde ”Siz bizden değilsiniz” denmiş olur ki bunun sonu iç savaşa çıkar.

Yine çok önemli bir konu da Cemaat ve tarikatların anayasal kurumlara dönüştürülmesidir ki bu durum Cumhuriyet rejiminin tasfiyesi anlamına gelir. Atatürk’ün “Efendiler ve ey ulus biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler,dervişler,müritler ülkesi olamaz” sözü rafa kaldırılırken rejimin adı da başka bir şeye dönüşür. Cumhuriyetin dayandığı toplumsal zemini kaygan hale getirmenin hiç kimseye faydası dokunmaz. Sadece ülkemizi ortaçağ karanlığına sürükler ki buna da kimsenin razı olacağını düşünmüyorum.

Sonuç olarak yeni anayasa girişimi şayet demokrasimizin gelişmesine,sivil toplumun güçlenmesine,kardeşliğimize ve barışa katkı sağlayacaksa gereklidir. Şayet dışarıdan emperyal güçlerin dayatmasıyla yaptırılmak isteniyorsa tehlikelidir ve bolücüdür.

Şunu herkes bilmeli ki bu ülkenin vatansever gençleri kökü dışarıda olan,yerli ve milli olmayan bir anayasaya asla geçit vermeyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
www.karadenizinsesi.com.tr