AK Parti, 27 Ağustos'ta yeni Genel Başkanı'nı seçmek üzere kongreye gidiyor. Yeni Genel Başkan'ın ve Başbakan'ın kim olacağını herkes merak ediyor. AK Parti, bu ismi belirlemek adına, her zaman olduğu gibi istişare mekanizmasını çalıştırıyor, meşveret usulünü kullanıyor. 

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısında üyelere, 'kimi başbakan olarak görmek isterseniz' diye soruldu.

Erdoğan bu soruyu sormadan önce kendi kriterlerini şöyle sıraladı:

1. Genel başkan ve başbakan ayrı olmayacak. 

2. Üç dönem kuralı kaldırılmayacak. 

3. Emanetçi başbakan olmayacak. 

Buradan çıkartılması gereken en önemli mesaj şudur: "Ak Parti, 27 Ağustos'ta seçilecek olan Genel Başkan ile 2015 hatta 2019 seçimlerine girmek istiyor. Ve hatta belki de 2023 Türkiye'sine bu ismin başbakanlığında girme arzusunu taşıyor."

Yani AK Parti, 27 Ağustos'ta (millet öyle takdir ederse) bu ülkeyi 2023 Türkiye'sine taşıyacak Başbakan'ı tayin edecek.

ABDULLAH GÜL'ÜN DURUMU

Önümüzdeki süreçte kesin olan bir şey var: AK Parti'nin genel başkanı ile başbakanın aynı kişi olacak olması.

Bilindiği üzere Başbakan olmak için milletvekili olmak gerekiyor. 

Hal böyle iken, AK Parti kongresi hangi tarihte olursa olsun milletvekili olmayan Abdullah Gül'ün Başbakan ve dolayısıyla Genel Başkan olması mümkün değil.

Öte yandan belirttiğimiz gibi AK Parti, 2015 seçimlerine, 27 Ağustos'ta seçilecek olan ismin liderliğinde girmek istiyor. Yani 2015 seçimlerinden önce bir olağanüstü kongre istemiyor. Bu da Gül'ün başbakanlığı için dillendirilen 2015 formülünün devre dışı kaldığını gösteriyor.

Yani olağan koşullar dahilinde Abdullah Gül'ün AK Parti'nin başına geçmesi ve başbakan olması mümkün gözükmüyor.

Fakat durum böyle diye Başbakanlık dahil çok önemli siyasal görevlerde bulunmuş ve AK Parti hareketinin mihenk taşlarından biri olan Abdullah Gül'ü, küçük siyasal hesapların peşinde koşacak biri olarak sunmak, en başta ona yapılmış bir haksızlık olacaktır. 

YENİ BAŞBAKAN KİM OLUYOR?

Başbakan Erdoğan'ın kriterleri göz önüne alındığında, Genel Başkan ve Başbakan olması en muhtemel kişi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olarak karşımıza çıkıyor. 

Parti içi istişarelerde de Davutoğlu'nun ismi ön plana çıkıyor. 

Davutoğlu, pragmatist dış politika anlayışına sahip bazı kesimlerce, özellikle Suriye konusunda yoğun eleştirilere maruz kalıyor. Sıfır sorun stratejisinde başarılı olamadığı vurgulanıyor. 

Fakat Ahmet Davutoğlu, ilkesel ve vicdani bir dış politika duruşuna sahip olduğu gerekçesiyle, toplumun çok büyük bir kesimi tarafından 'çığır açan adam' olarak görülüyor.

Bunun yanında Davutoğlu'nun akademik kariyeri mevcut. Dünyayı iyi biliyor. AK Parti'nin kurucu felsefesini oluşturan siyasal mücadelenin içerisinden geliyor. Anadolu geleneğinin içerisinde yetişmiş bir isim. Dini ve toplumsal değerlere ziyadesiyle haiz.

Öte yandan çok da iyi bir hatip. Kitleleri peşinden sürükleyebilecek bir hitap kabiliyetine sahip.

Tüm bu özelliklerinin yanında Ahmet Davutoğlu'nun üç dönem kuralına takılmıyor olması, onu en şanslı isim olarak ön plana çıkarıyor.

AK Parti, önümüzdeki Perşembe günü bir MYK toplantısı yapacak. Bu toplantıda, o güne kadar yapılan istişare sonuçları bir araya getirilecek ve ortak akıl ile yeni Genel Başkan ve Başbakan belirlenecek.

Fakat biz şimdiden "Yeni Türkiye'nin Yeni Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'dur" diyebiliriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.