Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sona erdi. Sınava 2 milyon 178 bin aday katıldı 303 bin sınav görevlisi de mesai yaptı.

Buradan sınavda başarılı yahut başarısız olan tüm adaylara naçizane önerilerim olacak. İster kulaklarına küpe yapsınlar, İsterseler de gülüp geçsinler.

Öncelikle bilinmelidir ki, sınav eşittir zeka demek değildir. Zeki bir öğrenci olup da, sınavda başarısız olabilirsin. Yerinizde olsam dert etmezdim.

En büyük güç azim ve duadır. Sınavdan başarılı bir sonuç almayı dualarınızla güçlendirin, Türbe duvarlarına sürtülmüş kalemlerden medet ummayın.

Unutmayın! Sınavda içini doldurduğunuz boşluklar, hayatının boşluklarını doldurmaya yetmeyebilir… Bu nedenle, marjinal hayaller kurmayın… Sudan toplamak zorunda kalabilirsin…

Sınav sorularına bakmany! Bunun yerine maça gidinyahutta çizgi film seyredin. Dönüşü olmayan yola bakarak hayıflanmak, ahmaklıktır.

Olurda bir gün üniversite kapısından içeri girerseniz, kişiliğinizi ve onurunuzu satmayın. İdeolojik bunalıma giren sahte Robinhood’lardan uzak durarak, pısırık bez afişlerin peşinden koşmayın… Yok eğer başarısız olursanız da üzülmeyin! Bu her şeyin sonu değil, aksine belki de her şeyin başlangıcıdır. Hayatın bize hangi sürprizleri hazırladığını bilmiyoruz. Ki bunun adına da kader yolu diyoruz. Bilin ki, bu yolu hafife alanlar değil, o yolda doğru yürüyebilenler kazanıyor.

Eyvallah!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com