Dün yoğun bir gündü. Önemli konuklarımız vardı. Önce Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta’yı ağırladık. Balta’nın hayalinde milletvekilliğinin olduğunu, geçtiğimiz günlerde yayınladığımız röportajında okurlarımıza duyurmuştuk. Dün kendisine bir kez daha sorduk. Konuşmak için erken olduğunu söyledi. Adaylık düşünüyorsa en geç 10 Şubat’ta istifa etmesi gerektiğini vurguladık. Demirel’in ‘Siyasette bazen 24 saat bile uzundur’ sözünü hatırlattı.

foto1-001.jpg

Balta, siyaseti özümsemiş, neyi ne zaman ve nerede konuşacağını bilen bir isim. Öncelikle Trabzon’da partinin tüm katmanlarıyla istişarede bulunacak. Sokakta bizzat insanlarla görüşüp, kendisine olan eğilimi ölçecek. Vatandaşın ve partililerin kendisi hakkında ne düşündüğünü hassas bir terazide tarttıktan sonra, bu kez işin Ankara boyutuna yönelip, partinin üst kademesinin fikrini alacak. Elbette, kendisini bu noktaya getiren iradenin ne diyeceği önemli… Aday olup olmayacağını bilmiyorum ama vekilliğe kesinlikle hazır olduğunu söylemek mümkün. Seçilmesi halinde Trabzon’a çok hizmet yapacağını da…

 

foto2-003.jpgDün bir başka ziyaretçimiz Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız idi. Yıldız uzun yıllar Maçka Belediye Başkanlığı yaptı ve ilçeye önemli hizmetler sağladı. Siyaseti bıraktı fakat boş durmadı. Önüne çıkarılan tüm engellere rağmen, Trabzon’a bir özel üniversite kazandırdı. Avrasya Üniversitesi büyüyor, gelişiyor. Siyasetten geldiği için Yıldız’a, ‘Siyasetten teklif gelse, değerlendirir misiniz’ diye sordum. Böyle bir teklifin gelmediğini belirterek, bu soruyu ancak teklif gelirse yanıtlayacağını söyledi. Kısaca, “Bunu o zaman düşünürüz” dedi. Ve ekledi: “Hizmet sadece siyasetle yapılmaz. Yıllardır siyaset yapmıyorum ama bu memlekete hizmeti Avrasya Üniversitesi ile sürdürüyorum.” Sürdürüyor sürdürmesine de kıymetini bilen var mı? Merak ettim ve Yıldız’a, “Trabzon’un hem ekonomisine, hem de marka değerine büyük katkı sağlayan Avrasya’nın mimarı olarak hak ettiğiniz değeri gördünüz mü” dedim. Sitemli bir tebessüm belirdi yüzünde. Bakkal açanlara bile övgüler yağdırıp kurdele kesen kent idarecilerinin, siyasetçisinden sivil toplum kuruluşu temsilcisine kadar tüm kanaat önderlerinin utanması gereken bir tebessüm… 

Başta söyledik ya yoğundu diye…  Sadece ziyaretçi ağırlamadık, biz de ziyarete gittik. DPC İşletme Müdürü Erkut Çelebi’yle buluşmaya gittik, kimleri gördük kimleri… Yıllarca aynı büroda görev yaptığım, Hürriyet’in Karadeniz Bölge Temsilcisi İbrahim Sezen ile hasret giderdik. Sohbet sırasında Dünya Güreş Şampiyonu Selçuk Çebi geldi. Çebi’nin siyasete hazırlandığını öğrendik. Şampiyon güreşçi, halen Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Müşavir kadrosuyla görev yapıyor. AK Parti’den siyasete atılmak için bu görevinden istifa edeceğini söyledi. Sporun sıkıntılarını ve çözüm yöntemlerini gayet iyi biliyor. Kendisini çok iyi yetiştirmiş genç bir isim. Aday adaylığını Trabzon’dan mı yoksa başka bir kentten mi açıklayacağına ise, parti yetkilileriyle yapacağı görüşmeler neticesinde önümüzdeki günlerde karar verecek. Hakkında hayırlısı olsun.

foto3-001.jpg
Siyasette son günlerde ön plana çıkan isimlerden biri de Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan. Günlerdir Ankara’da bulunan Yıldırımhan, belki de vekilliğe en yakın olduğu dönemi yaşıyor. Detaylarını yarın yazarız.
Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com